۱۱۵ هزار زائر از مرز خسروی راهی کربلای معلی شدند

0 3

۱۱۵ هزار زائر از مرز خسروی راهی کربلای معلی شدند

مرادعلی تاتار عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع زائرانی که در این مدت از مرز خسروی به عراق رفته‌اند، ۲۵ هزار نفر مربوط به روز جاری بوده است.

وی اظهار داشت: همچنین از روز گذشته تاکنون دو هزار و ۷۰۰ زائر از مسیر مرز رسمی خسروی به کشور بازگشته اند.

نماینده عالی دولت در شهرستان قصرشیرین گفت: ساعت‌های عزیمت زائران از مرز خسروی به عراق از هفت صبح تا ۱۶ بعدازظهر و بازگشت به کشور از مسیر این مرز رسمی شبانه روزی بوده و ۵۶ گیت گذرنامه فعال در این گذرگاه فعال است.  

تاتار افزود: ۱۵ هزار زائر جمعه شب در قصرشیرین اسکان یافتند و موکب‌ها و مردم و مسئولان به آنان خدمات رسانی کردند.

وی ادامه داد: امروز همه زائرانی که در مرز خسروی حضور داشتند از مرز خارج شدند.

او اضافه کرد: با توجه به محدودیت زمانی تردد و پذیرش محدود از سمت عراق، زائرانی که قصد عزیمت از مرز خسروی دارند باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت در قصرشیرین بمانند.

فرماندار قصرشیرین گفت: توزیع آب آشامیدنی، غذا و همچنین اسکان زائران نیز از سوی دستگاه‌های مختلف، موکب‌ها و نهادهای نظامی در حال انجام است.

وی از پای کار بودن تمامی اعضای قرارگاه اربعین مستقر در مرز، ستاد اربعین و تمامی مسئولان و همچنین نهادهای نظامی در مرز خسروی و پایانه این مرز خبرداد و گفت: همه تلاش خود را به کار گرفته ایم تا بتوانیم بهترین خدمات رسانی را به زائران اباعبدالله الحسین (ع) داشته باشیم.

                            

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

عزیمت زائران اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه به درخواست مسئولان عراقی متوقف و از دوشنبه پانزدهم مهرماه از سرگرفته شد.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۴، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.      

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.      

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

۸۰۶۶/۹۶۱۲

۱۱۵ هزار زائر از مرز خسروی راهی کربلای معلی شدند

گرد آوری شده از مجله فان نیوز
مجله خبری فان نیوز
اخبار اجتماعی فان نیوز
منبع : ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.