آلمان صادرات برخی سلاح‌ها به ترکیه را متوقف کرد

0 7

آلمان صادرات برخی سلاح‌ها به ترکیه را متوقف کرد

به گزارش مشرق، در ادامه واکنش‌های منفی و محکومیت عملیات جدید ترکیه در سوریه از سوی اتحادیه اروپا، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان امروز (شنبه) اعلام کرد که برلین دیگر مجوز جدیدی برای صادرات برخی سلاح‌ها را به آنکارا صادر نمی‌کند.

بیشتر بخوانید:

عربستان بزرگترین واردکننده تسلیحات اروپایی

ماس به روزنامه «بیلد» گفت: «در مواجهه با عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه، دولت فدرال آلمان هیچ مجوز جدیدی برای [صادرات] تمام تسلیحاتی که می‌تواند توسط ترکیه در سوریه به کار گرفته شود، صادر نمی‌کند».

به نوشته وبگاه شبکه «راشاتودی» وی البته صراحتا نگفت که تمام صادرات تسلیحاتی به ترکیه را قطع می‌کنند بلکه فقط آنهایی که احتمال دارد علیه شبه‌نظامیان کُرد در مناطق شرقی رودخانه فرات استفاده شود مشمول این تصمیم می‌شود.

آلمان فقط در سال ۲۰۱۸ تسلیحاتی به ارزش حدودی ۲۴۰ میلیون یورو به ترکیه فروخته است که یک‌سوم صادرات سلاح این کشور را شامل می‌شود. ترکیه بزرگترین خریدار تسلیحات آلمان است.

رئیس‌جمهور ترکیه عصر چهارشنبه از آغاز عملیات نظامی این کشور در شمال شرق سوریه با اسم رمز چشمه صلح خبر داد. این عملیات در حالی امروز وارد چهارمین روز خود شد که وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای مدعی شد شهر «رأس‌العین» به تصرف نیروهای عملیات‌کننده درآمده است.

ترکیه قصد دارد با ایجاد منطقه امن به طول بیش از ۲۳۰ کیلومتر و عرض ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر در امتداد مرزهای سوریه، علاوه بر دور کردن این شبه‌نظامیان، زمینه را برای اسکان دو میلیون ۳۰۰ هزار آواره سوری ساکن ترکیه ایجاد کند.

دولت سوریه از این تجاوز نظامی ترکیه به شدت انتقاد کرده و آن را اشغالگری جدید خوانده است. ایران و روسیه نیز در باره تبعات این عملیات ترکیه هشدار داده‌اند به ویژه اینکه می‌تواند فرآیند راه‌حل سیاسی در ادلب را تحت‌الشعاع قرار دهد.

منبع: فارس

آلمان صادرات برخی سلاح‌ها به ترکیه را متوقف کرد

گرد آوری شده از مجله فان نیوز
مجله خبری فان نیوز
اخبار بین الملل فان نیوز
منبع : مشرق نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.