مسئولان برای حل مشکل آب در روستا‌های سیستان و بلوچستان چاره‌ای بیندیشند

0 6

مسئولان برای حل مشکل آب در روستا‌های سیستان و بلوچستان چاره‌ای بیندیشند

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان در پی غرق شدن دو دختر دشتیاری در چابهار برای برداشتن آب از هوتگ، در بیانیه ای خواستار توجه و رسیدگی مسئولین برای حل مشکل کمبود امکانات، زیر ساخت‌ها و لوله کشی آب در روستا‌های چابهار و مابقی روستا‌ها شد.

در این بیانیه آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم
دخترانی که فقط برای آب رفتند…
باز هم بی توجهی مسئولین؟!
باز هم اتفاقی دردناک در مناطق محروم؟!

اتفاقی دردناک در سایه بی توجهی و کوتاهی مسئولان شهرستان چابهار دو خانواده از روستای کموبازار را داغدار کرد دخترانی که فقط دغدغه آب لوله کشی داشتند گرفتار هوتگ شدند.

آیا این دختران در زرخیز‌ترین خاک ایران باید این چنین جان بدهند زمانی که هنوز غرق شدن سه کودک در چند ماه گذشته فراموش نشده است.

دولت تدبیر و امید و تمامی مسئولین استان سیستان و بلوچستان واقعا می‌توانند شب با خیال راحت بخوابند.

آیا وقت آن نرسیده مسئولین چاره‌ای برای حل مشکل کمبود امکانات، زیر ساخت‌ها و لوله کشی آب در روستا‌های چابهار و مابقی روستا‌ها بیندیشند؟ کودکان مظلوم استان باید هر ساله شاهد بروز چنین وقایع ناگواری باشند و با تعلل کردن هر ساله داغ خانواده‌ای را ببینیم.

در این جا لازم است از طریق این رسانه این مصیبت دردناک را خدمت خانواده آن عزیزان تسلیت گوئیم و امیدواریم دیگر شاهد چنین اتفاقات هولناکی نباشیم.

گفتنی است؛ ۲ دختر ۱۴ و ۱۶ ساله به نام‌های سارا و بسمه کلمتی اهل روستای دشتیاری از توابع چابهار که در زمان برداشت آب از «هوتگ» غرق شدند. این ۲ کودک هنگاهی که برای برداشتن آب به منظور شتشوی ظروف و البسه به هوتگ رفته بودند درون آب افتاده و در دم جان باختند.
به گفته بخشدار دشتیاری ۱۰۰ درصد روستا‌های این بخش با تانکر برای هر نفر روزانه ۱۵ لیتر آبرسانی سیار می‌شود.

لازم به ذکر است، تا کنون چندین دانش‌آموز به دلیل آوردن آب درون هوتگ‌ها افتاده و جان باختند. در خرداد سالجاری نیز سه دانش‌آموز روستای کموبازار از توابع بخش پلان شهرستان چابهار درون هوتگ افتاده و غرق شدند.

هوتِگ یا هوتَک نام گودال مصنوعی و یا طبیعی نسبتا بزرگی است که آب حاصل از بارندگی‌ها در آن هدایت و جمع آوری شده و در طول سال به مصارف کشاورزی و آشامیدنی انسان و حیوانات اهلی و وحشی می‌رسد، این گودال در زبان بلوچی در منطقه بلوچستان به هوتِگ مشهور است.

مسئولان برای حل مشکل آب در روستا‌های سیستان و بلوچستان چاره‌ای بیندیشند

گرد آوری شده از مجله فان نیوز
مجله خبری فان نیوز
اخبار استان ها فان نیوز
منبع : خبرگزاری دانشجو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.