جایزه نوبل برای صلح بانی و اصلاحات داخلی در اتیوپی

0 3

جایزه نوبل برای صلح بانی و اصلاحات داخلی در اتیوپی

این جایزه که هر ساله از سوی این کمیته به شخص یا بعضا نهادی که از طریق برگزاری و ترویج اجلاس های صلح و به ویژه انجام بیشترین یا بهترین فعالیت برای دوستی بین ملت‌ها اعطا می شود، این بار به شخصی تعلق گرفت که با اقدامات اصلاح طلبانه در داخل کشورش و به ویژه برای برقراری صلح در منطقه شاخ آفریقا، بهترین ابتکار را برای استقرار صلح در یک نقطه از جهان به خرج داده است.

 با اقدامات نخست وزیر جدید اتیوپی بود که دو کشور اتیوپی و اریتره موفق شدند به دشمنی ۳۰ ساله خود که تا کنون بیش از ۷۰ هزار کشته، میلیون ها آواره، و خسارت مالی گسترده ای برای هر دو طرف به همراه داشته است پایان دهند و به تبع آن ملت های دو کشور نیز که بعضا با هم رابطه خویشاوندی هم دارند روابط خود را عادی کنند.

آبی احمد علی که او پیش از ورود به صحنه سیاست در کشورش یک افسر اطلاعاتی ارتش بود و بعدها به نمایندگی پارلمان این کشور و نیز رهبری حزب “جبهه دموکراتیک انقلابی خلق اتیوپی” رسید، در ماه آوریل ٢٠١٨ (فروردین ۱۳۹۷) با برنامه هایی شامل بهبود اصلاحات سیاسی، شرایط اقتصادی، ارتقاء حقوق مدنی و تعمیم عدالت اجتماعی در اتیوپی به سمت نخست وزیری منصوب شد.

او که امروزه به عنوان یکی از جوانترین رهبران آفریقا و یک سیاستمدار با برنامه‌های پیشرو در این کشور و جهان شناخته می شود در دوره کوتاه زمامداری خود از دستاوردهای بسیار مهمی برخوردار بود که همین امر موجب شد تا کمیته نوبل، به اتفاق آراء به این نتیجه برسد که جایزه صلح خود را به دلیل اقداماتی که در آزادسازی فضای سیاسی در داخل کشور و نیز برقراری صلح با اریتره انجام داده است به او اهدا کند.

احمد علی در ماه گذشته سپتامبر (شهریور) نیز جایزه صلح ایالت “هسن” آلمان را دریافت کرد.

 ابی احمد علی در ماه مارس سال گذشته به عنوان دوازدهمین نخست وزیر اتیوپی قدرت را در دست گرفت. او از همان زمان اعلام کرد که مصمم است گفت وگوهای صلح بر سر مناقشات ارضی با اریتره را از سرگیرد و وعده های او برای انجام اصلاحات در کشور نیز بسیار قابل توجه بود.

وی شعار اصلی و وعده سیاسی خود را در یک کلام محلی “مدمر” به زبان امحری آورده بود، واژه‌ای که برگردان آن “پیوند دادن” و “آشتی” است. او همه تلاش خود را به کار گرفت تا با شتابی حیرت‌آور وعده های سیاست داخلی و خارجی خود را در این کم درآمدترین کشور جهان عملی سازد.

در هر حال کمیته نوبل صلح دیروز در بیانیه خود اظهار امیدواری کرده است تا اهدای یکصدمین جایزه صلح نوبل به احمد علی بتواند او را در رسیدن به صلح و آشتی در کشورش و در قاره آفریقا قوی‌تر کند.

احمد علی و تلاش برای تحقق صلح با اریتره

اختلاف بین دو کشور اتیوپی و ارتیره بسیار قدیمی و به سال ۱۹۴۲ برمی گردد، بعد از ۱۰ سال در ۱۹۵۲ بود که مجمع عمومی سازمان ملل با صدور قطعنامه ای الحاق اریتره به اتیوپی را صادر کرد تا به یکی از مناطق آن تبدیل شود.

این قطعنامه برای تغییرات سیاسی و جغرافیایی به دلیل ماهیت اختلاف افکنانه اش میان مردم منطقه شاخ آفریقا هرگز عملی نشد تا اینکه در سال ۱۹۶۱ بخشی از خاک اتیوپی به اریتره واگذار شد و بعد از این بود که همان سال اریتره به یکباره اعلام استقلال کرد.

همین اعلام استقلال موجب شد پایه های یک جنگ ۳۰ ساله میان دو کشور گذاشته شود و با تداوم آن تا سال ۲۰۱۸، سرانجام احمد علی توانست با یک اقدام ابتکاری خود در ماه ژوئیه (تیرماه) سال گذشته به این اختلاف خانمان سوز دیرینه خاتمه دهد.

در واقع این منازعه که طولانی‌ترین آن در قاره آفریقاست، با شکل گیری یک جنبش شورشی در اریتره شکل تازه گرفت و درگیری‌های مسلحانه فراگیر در این کشور برای استقلال از اتیوپی آغاز شد.

در سال ۱۹۹۱ “جبهه آزادی‌بخش ملت اریتره” بر “اسمره” پایتخت این کشور سیطره یافت و دو سال پس از آن (۱۹۹۳) مردم اریتره با اکثریت آراء با جدایی از اتیوپی موافقت کردند و اریتره به عنوان یک کشور مستقل رسما به عضویت سازمان ملل درآمد اما اختلاف مرزی با اتیوپی همچنان باقی ماند.

بعدها در سال ۲۰۰۰ بود که توافقنامه صلح در خصوص توقف اقدامات خصمانه و استقرار نیروهای حافظ صلح وابسته به سازمان ملل در این کشور امضا شد، اما اختلاف دو کشور همچنان پابرجا بود تا اینکه در۱۷ تیرماه سال گذشته با سفر نخست وزیر جدید اتیوپی و امضای یک قرارداد صلح و دوستی میان دو کشور موضوع شکل تازه گرفت.

بعد از آنکه احمد علی در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) با شعارهای تبلیغات انتخاباتی‌ “صلح با اریتره” در اتیوپی به قدرت رسید بود در یک اقدامی غیرمنتظره برای نخستین بار در ۱۷ تیر پارسال وارد خاک این کشور شد تا با امضای آن توافق به قدیمی‌ترین نزاع قاره آفریقا پایان دهد.

وی حتی در بدو ورود به اسمره پایتخت اریتره اعلام کرد که برای تحقق این صلح حاضر است بدون هیچ قید و شرطی حکم داوری یک کمیسیون مرزی بین المللی را که در سال ۲۰۰۲ برای تعیین مرز دو کشور صادر شده بود، بپذیرد که در نتیجه همان اقدام بود که در دوم تیر ماه گذشته هدف یک اقدام داخلی برای کودتا نیز قرار گرفت و البته کودتاچیان شکست خوردند.

وی پس از به قدرت رسیدن اعلام کرده بود که کشورش قصد دارد اراضی مرزی مورد اختلاف با اریتره را به آن کشور بازگرداند و همین امر موجب شد تا “ایسایاس آفورکی” رئیس جمهوری اریتره دست دوستی به سوی او دراز کرد و به سرعت اصول توافق صلح را برای پایان دادن به بن‌بست طولانی “نه جنگ و نه صلح” میان دو کشور تدوین کرد.

تحقق صلح دائمی میان اتیوپی و ارتیره با ابتکار احمد علی و بازگشت آرامش در منطقه شاخ آفریقا موجب شد تا کمیته نروژی نوبل با تخصیص جایزه صلح ۲۰۱۹ به او، ابراز امیدواری کند که این توافق‌نامه صلح بتواند به ایجاد تغییرات مثبت در کل جمعیت اتیوپی و اریتره کمک کند.

البته نخست وزیر اتیوپی در جریان تظاهرات سودان و درگیری میان شورای انتقالی نظامی این کشور با مخالفان نیز برای میانجیگری میان آنها تلاش زیادی بعمل آورد.

انجام اصلاحات داخلی اتیوپی

همانگونه که در بیانیه امسال موسسه صلح نوبل آمد، احمد علی در سیاست داخی کشورش نیز از دستاوردهای اصلاح طلبانه چشمگیری برخوردار بوده است.

از جمله او ۱۰۰ روز اول نخست وزیری خود را بیشتر صرف برطرف کردن وضعیت اضطراری کشور، اعطای عفو عمومی به هزاران زندانی سیاسی، متوقف کردن سانسور رسانه‌ها، قانونی کردن گروه‌های غیرقانونی مخالف، عزل رهبران نظامی و غیرنظامی مشکوک به فساد و افزایش چشمگیر تأثیر نفوذ زنان در زندگی سیاسی و اجتماعی اتیوپی کرد.

وی همچنین با دادن تعهد برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه برای تقویت دمکراسی در این کشور اصلاحات مهمی را آغاز کرده است که توانست به راحتی امید به زندگی بهتر و آینده‌ای روشن‌تر را در شهروندان کشورش تقویت کند.

کارنامه یکساله احمد علی نشان می دهد که در دوران نخست‌وزیری او، بسیاری از زندانیان سیاسی آزاد شدند. او دست به اصلاحات گسترده‌ای در این کشور زد و از جمله شکنجه را در این کشور ممنوع اعلام کرد.

همچنین در سایه اقدامات او بود که احزاب ممنوعه در این کشور با قومیت ها و دیدگاه های سیاسی مختلف موفق شدند مجددا فعالیت‌های خود را آغاز کنند.

وی همچنین در این مدت توجه ویژه‌ای به مسایل زیست‌محیطی کرد و طبق گزارش رسانه های بین المللی، حتی در میان دولتمردان جهان دارای رکورد کاشت بیشترین درخت نیز هست.

همین اقدامات اصلاحی و تاثیر آن بر وضعیت عمومی اتیوپی موجب شد تا کمیته نوبل و کمیته پنج نفره منتخب پارلمان نروژ نتوانند طی این مدت به راحتی چشم خود بر این اقدامات ببندند .

بنابراین، طبق وصیت‌نامه آلفرد نوبل، جایزه امسال او به همراه پنج قلم اهدایی دیگر از جمله یک مدال، یک دیپلم افتخار و جایزه نقدی متفاوت در هر سال (امسال در قالب یک مبلغ نقدی ۹۰۰ هزار دلاری) در ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) در اسلو به نخست وزیر اتیوپی اهدا می شود.

پیش از نخست وزیر اتیوپی، در بین چهره‌های سرشناسی که این جایزه را از آن خود کرده‌اند، می‌توان به باراک اوباما (۲۰۰۹)، نلسون ماندلا (۱۹۹۳)، مادر ترزا (۱۹۷۹) و آلبرت شوایتزر (۱۹۵۲) اشاره کرد.

جایزه نوبل برای صلح بانی و اصلاحات داخلی در اتیوپی

گرد آوری شده از مجله فان نیوز
مجله خبری فان نیوز
اخبار سیاسی فان نیوز
منبع : ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.